Začíname

GOLF, GOLF, GOLF!

V posledných rokoch najdynamickejšie sa rozvíjajúcí šport na svete, chytí aj Vás!?

 

Ako sa obliecť na golf

Páni

 • nohavice alebo krátke nohavice, najlepšie jednofarebné bez potlače
 • tričko s límčekom
 • plná športová obuv

Dámy

 • nohavice
 • sukňa (dĺžka po kolená)
 • tričko s límčekom
 • plná športová obuv

Za úplne nevhodné oblečenie sa považuje „riflová móda“, náteľníky a obuv s vysokým podpätkom.

Ako sa správať na golfe

 • Vždy dodržujeme dostatočnú vzdialenosť pri momente švihu spoluhráča, (cca 3 m za hráčom)
 • Na golfe je neprípustné akokoľvek narušovať tiché golfové prostredie tzn. pískať, kričať, a pod.
 • Pri príprave golfistu k úderu vždy sledujeme jeho odpal a zároveň nesmieme žiadnym spôsobom narušiť jeho hru.
 • Pri hre máme vypnuté mobilné telefóny.
 • Vždy dodržujeme miestne pravidlá daného ihriska.

Čo nájdeme na golfovom ihrisku

 • 9 jamkové golfové ihrisko
 • Cvičnú lúku (driving range)
 • Tréningové plochy (chipping a putting green)
 • Golfovú recepciu
 • Reštauráciu s terasou
 • Golfový obchod (PRO SHOP) GOLF4U.sk
 • Šatne
 • Parkovisko
 • Antukový tenisový kurt

Popis hracích plôch v areáli

Cvičná lúka (alebo Driving Range) – je najčastejším miestom tréningu golfistov všetkých úrovní aj miestom prvých golfových pokusov. Zvyčajne ide o lúku s odpalovacími miestami umiestnenými v rade na jej okraji. Pretože hráči trénujú najrôznejšie typy rán s rôzne vzdialeným miestom dopadu loptičky, do priestoru lúky pred odpalovacími miestami je vždy z bezpečnostných dôvodov zakázaný vstup. Na cvičnej lúke je zvyčajne tiež možné dohodnúť tréning s trénerom. Vždy je treba dávať pozor na bezpečnosť – prehliadnutá palica vo švihu je rovnako nebezpečná, ako letiaca loptička.

Putting green (alebo cvičné jamkovisko) vs. Chipping green (jamkovisko pre tréning prihrávok, označované tiež Approach Green či Pitching Green) – v oboch prípadoch ide o jamkovisko, teda dôkladne kosenú a uhladenú plochu určenú iba pre patovanie (v slovenčine sa neujal vhodnejší názov), alebo dohranie lopty do jamky po zemi. Hráči tu trénujú predovšetkým odhad tvaru a sklonu povrchu jamkoviska, ktoré rozhodujú o tom kadiaľ a ako ďaleko lopta dobehne a či pri tom neminie jamku. V prípade putting greenu sa iba patuje, v prípade approach greenu sa trénuje presnosť krátkych prihrávok z blízkeho okolia greenu, kde dráha dobehu lopty hrá hlavnú úlohu. Povrch jamkoviska vyžaduje od hráčov určitú ohľaduplnosť – šúchanie nohou či vysoké podpätky správca ihriska neuvidí rád.

Majstrovské golfové ihrisko – prakticky všetky golfové ihriská sú “verejné”, na veľa z nich je ale vyžadové držanie tzv. hendikepu 54 – zkrátene HCP, alebo držanie golfového „vodičského preukazu”, ktorý zaručuje určitú minimálnu výkonnosť a skúsenosť hráča. Viac o kurze „zelená karta“ sa dozviete TU!

JE potrebné golfové vybavenie:

K nezáväznej hre žiadnu výbavu kupovať nemusíte, palice aj lopty sú k dispozícii na zapožičanie na recepcii Golf & Country Clubu Piešťany.

Koľko ma to bude stáť?

Väčšina tréningových areálov vyberá vstupné (bežne do € 3,-), v Golf & Country Club Piešťany je to jednorázovo € 2,-. Na mieste je možné si požičať palicu (€ 2,-), či sadu niekoľkých palíc (€ 15,-). Na cvičnej lúke sa odpaľujú iba požičané lopty, košík stojí € 3,- / 40 loptičiek. Ďalej potom máte možnosť dohodnúť na cvičnej lúke golfovú lekciu (aj skupinovo) s trénerom za cca € 25,-.

Hrací poplatok na ihrisku v Golf & Country Clube Piešťany – vhodnom pre všetky výkonnostné kategórie s HCP min. 54, je vo výške € 22,- v pracovné dni a € 27,- počas víkendov a sviatkov / 9 jamiek.

Golfová výbava

Bag (beg) – golfový „vak” na prenášanie či prevážanie palíc pri hre.

Palica (Club) – Maximálny počet palíc v bagu je 14, je možné hrať s ľubovoľne menším počtom. Rozumným minimom pre hru na začiatočníckom ihrisku je sada zahrňujúca putter a jedno či dve železá (kratšie a dlhšie), prípadne ešte sand-wedge pre hru z pieskových nástrah (bunkerov).

Drevo (Wood) – dlhá palica s objemnou hlavou určená hlavne na dlhé rany. Pri hre dlhým drevom hráč dosiahne väčšiu vzdialenosť zvyčajne za cenu menšej smerovej presnosti. Dreva bývajú číslované 1, 3, 5, existujú aj ďalšie (medzi)stupne. Nižšie číslo označuje dlhší dostrel, ale tiež obtiažnejšiu ranu. Drevo č.1 viď driver.

Drajver (Driver) – drevo pre najdlhšie rany, označované zvyčajne číslom 1. Na rozdiel od ostatných driev je určené výhradne pre odpal lopty z tíčka na odpalisku. Dostrel touto palicou u dobrých hráčov ďaleko presahuje 200m.

Cena golfovej výbavy

Pre Vás co začínate, či sa pohráváte s myšlienkou golfovej hry, postačí jednoduchý pol set golfových palíc, alebo staršie, už používané golfové palice, a to v cenách už od € 130,-. Kompletná výbava (palice, bag, vozík, lopty, rukavice, topánky, golfový dáždnik) bežného hráča máva hodnotu najčastejšie v rozpätí € 500,- až € 1000,- a mala by vydržať na viac rokov (samozrejme rukavice a topánky sa opotrebúvajú). S pribúdajucimi skúsenosťami potom sami hľadajte cestu za vyššími métami…Viac o cenách a špeciálnych ponukách golfového vybavenia pre začínajúcich hráčov získate u nášho partnerského PRO SHOPu GOLF4U.sk

ŽELÁME Vám príjemnú hru a veľa zábavy!

Golf & Country Club Piešťany

Zarezervujte si Tee time na ihrisku a trenažéri, trénera cez ONLINE rezervačný systém.

Zoznam všetkých turnajov a akcí na golfovom ihrisku v Piešťanoch.

Pro shop GOLF4U.SK nájdete na prízemí v golfovom klube. Široká ponuka golfového vybavenia a oblečenia aj na www.golf4u.sk

Široká paleta zviditeľnenia našich partnerov na reklamných plochách v rámci celéh golfového areálu...